Túra beszámoló a
Kőszegi-hegységben 2011.10 21-23 között szervezett őszi SE túráról.
A pénteki pontos indulás után útközben két fő csatlakozott a csoporthoz , a túrán 26 –án vettünk részt. A Marcali Tesco -nál tartott rövid pihenő után, a zalaszentgróti Batthyány kastély tekintettük meg, megismertük a vár és kastély történetét. A kastély jelenleg gyógypedagógia intézményként működik, nem nyilvános hely, ennek ellenére kedvesen fogadtak mutatták be az épületet és a megmaradt bútorzatát. Az épület felújításra szorul.
Az egervári várkastély - szálló és nyári színház valaha jobb napokat látott, ma sajnos teljesen a parkkal együtt lepusztult, kiábrándító, rom állapotú. Egy tábla szerint felújítását tervezik.
A vasvári volt Domomkos rendi kolostor szépen felújított épületében, több kiállítás is található. Itt működik a városi múzeum, interaktív kiállításának egyes korszakai un. kapukon keresztül lehet bejutni. A kiállítás bemutatja, a gyepű rendszert, a megy kialakulását, a városkapu a középkori várost, és a mindennapi életet idézi, a templom kapu a vallási életbe és az egyház művészetbe enged bepillantást. A Domonkos rendet egy könyvtárszoba, és egy rekonstruált szerzetesi cellát mutat be 1950 –ből amikor a rendet feloszlatták.
Ezután Liszt Ferenc halálának 200. évfordulója miatt Doborján -ban (ma Ausztria Raiding) megtekintett a világhírű komponista és előadóművész szülőházát. A nap záró programja a Berstein -ben a rózsakő illetve nemes szerpentin kő bányászatot, feldolgozást bemutató múzeumot, a helyi kőből készült szobor és tárgy gyűjteményt tekintettük meg.
A településen haladt át a római borostyánkő út, de a település magyar neve Borostyánkő ellenére itt nincs és nem is volt borostyánkő lelőhely. A községben található várat, és benne Almásy László utazó, kutató szülőhelyét sajnos belülről nem lehetett megtekinteni.
Szombaton ragyogó időben került sor a nagy és kis túrákra. (
16 és
Vasárnap egy rövid sétával búcsúztunk Kőszegtől, ahol kiváló szállásunk volt a Belvárosi Panzióban (Lóránt Gyula szülőháza) és remek vacsorákat kaptunk a Csikar Csárdában. Elsőször a felsőcsatári szőlőhegyen található vasfüggöny magán múzeumot tekintettük meg. A múzeumot Goják Sándor bácsi volt sorállományú határőr hozta létre, aki 1948-tól 1989-ig részletesen bemutatta a keleti és nyugati blokkot elválasztó vasfüggöny történetét, technikai eszközeit, „fejlesztési” lépésit. Célja , hogy az utókornak bemutassa ennek a határőrizeti módszernek az ördögi voltát, emléket állítson az áldozatoknak. Ezután még segítségünkre volt a Vas-hegy egyik halom sírjának a megtalálásában. Rövid séta után Vaskeresztesen szálltunk ismét buszra. Kevés utazás után megérkeztünk Ják- ra. A Román kori építészet remekét, dr Rátkai László Apát plébános mutatta be. Az Apát Úr nagyon kedvesen építette be a jáki templom értékeit bemutató vezetésébe, a saját történetet, és a keresztény vallás alapjait, erényeit. Külön kitért a hazafiúság mai szükségességére, mire törekedjünk mi is a mindennapok során. Túránk záró állomása gyakorlatilag egy nagyon szép október 23.-i ünnepségnek is tekinthető.
A Kopári és Horvát utazási iroda buszvezetője Lovrencsics Csaba minden tőle telhetőt megtett, hogy túránk sikeres legyen, kellemesen baleset nélkül utazzunk, köszönjük Neki.
Túránkon sikerült összehangolni az egészségmegőrzést a történelmi emlékek megismerését.
2011.10.24. Somfai János
A fényképeket itt nézhetitek meg.