A Lengyelországba meghirdetett túránkra az előzetes jelentkezés véglegesítése során visszalépések történtek, így a túra elmarad. A visszajelzések alapján egy rövidebb 7 napos túrára látszott igény a megkérdezettek körében. Ezért a csatolt program terv szerint egy bulgáriai nevezetességeket megkereső 7 napos túrát hirdetünk meg 2016. 06. 20. (hétfő) - 06. 26.-ig (vasárnap) időszakban.
A szállásokat itt is a booking -on lefoglalandó apartmanokba tervezzük. Utazás az SE és bérelt kisbuszokkal. Sofőrök jelentkezését is várjuk.
Várható költség utazással 70- 80 eFt/fő. A vaskapu szorosban egy hajázás szervezése is folyamatban van. Ennek a költsége létszám függő, a jelentkezőkkel pontosítjuk.
A szálláshelyek alapján az útvonalak hossza naponta kismértékben változhat, a jelentkezőkkel pontosítjuk.
Jelentkezni 2016. április 22.-ig Hügl Erikánál lehet. A jelentkezést véglegesnek tekintjük, és a jövő héten kérünk a szándék komolyságát kifejező 20 eFt/fő befizetését. SE támogatás itt is 30 eFt/SE tag várható.
Az útvonal terv a google térképen:
A részletes programterv:
A Vaskapú víztározót elhagyva Ómoldva és Orsova között, a Duna szerbiai oldalán végighaladó aszfaltozott út Európa egyik leghíresebb, pazar látnivalókban bővelkedő útja. Az Al-Duna leglátványosabb része a fenséges Kazán-szoros, ahol a Duna valóságos sziklaszűkületbe nyomul.
Orsován, a hajdanvolt szerb-román-magyar hármas határon, a Kárpát-koszorú déli végpontjánál fekvő városban rejtegették 1848-53 között a Szent Koronát. Felkeressük az emlékhelyet.
Herkulesfürdőn megtekintjük a "boldog békeidők" hangulatát sugárzó egykori híres fürdőváros emlékeit: gyógycsarnok, kaszinó, Erzsébet királyné villája, Szapáry-fürdő, Sarolta-fürdő, Herkules szobor, Cserna-patak völgye.
2. nap: Herkulesfürdő-Szófia 350 km
Szervezés alatt van egy hajókirándulás a Kazán szorosba. (06.21.)
Tovább utazunk Szófiába, ahol gyalogos városnézéssel kezdjük a programot. Sétánk során megnézzük többek között a város szimbólumának számító Alexandar Nevszki-székesegyházat, a város névadó bazilikáját, a Szveta Szofiát, illetve egyéb nevezetességeket is.
3. nap: Szófia-Vitosa- Rila-Plovdív 320 km
Szófiát elhagyva első állomásunk a Vitosa-hegység lábánál fekvő, élettel teli freskóiról nevezetes bojanai templomnál lesz (világörökség).
Továbbmegyünk a Rila-hegységbe, ahol látogatást teszünk a pravoszláv világ egyik legismertebb kolostorában, a rilai kolostorban (világörökség). Megtekintjük a Rilai Szent János tiszteletére épített templomot, a múzeumot, valamint a kolostor látogatható részeit.
Majd Kelet-Rumélia fővárosába, Plovdivba utazunk. Itt időben visszacsöppenünk az ókorban, hiszen a város régészeti múzeumában páratlan szépségű trák leleteket láthatunk, de lehetőségünk nyílik megtekinteni a mai napig látogatókat fogadó ókori színházat, illetve egy dzsámit is. Ezt követően sétára indulunk a jellegzetesen balkáni hangulatú óvárosba, ahol gyönyörűen festett, XIX. századi gazdag polgári házakat, valamint felfedezésre váró keresztény templomokat láthatunk.
4. nap: Plovdív-Kazanlak-Neszebár-Várna 300 km
Kazanlakba utazunk. A város északi negyedében található Türbe-dombon lévő trák sírkamra (világörökség) másolatának megtekintésével kezdjük. A kamra falát a Kr. e. IV. századból származó hellenisztikus freskók díszítik. Ezt követően a Fekete-tenger felé vesszük utunkat.
Burgasz mellett elhaladva a Fekete-tenger gyöngyszeméhez, az ókori görögök által alapított Neszebárhoz (világörökség) érkezünk. A középkorban hol Bizánchoz, hol Bulgáriához, majd a Török Birodalomhoz tartozó földnyelvre lépve először a régészeti múzeumba látogatunk, ahol szemléletes képet kaphatunk a város antik és keresztény múltjáról. Egy kis fürdőzés is beleférhet a napi programba.
Este érkezés Várnába, vagy a Várna közeli tengerpartra.
5. nap: Várna és környéke
Kirándulásunkat a közeli Aladzsa-kolostorban kezdjük, ahol egy egyedülálló sziklakolostort fedezhetünk fel. Ezt követően Várnába utazunk, ahol ellátogatunk az 1444-es várnai csata emlékparkjába. Ott megnézzük Hunyadi János szobrát, a kicsiny múzeumot és I. Ulászló király szimbolikus sírját.
Délutáni visszaérkezésünk után lehetőség nyílik egy kis lubickolásra a Fekete-tengerben.
6. nap. Kőerdő-Madara-Sumen- Ivanovo-Rusze (230km)
A nap első programjaként a Várna szomszédságában található, egyedülálló természeti képződményekhez látogatunk, az ún. Kőerdőbe.
Második állomásunkon a bolgár-török kultúra egyik legjelentősebb emlékét, a sziklafalba faragott, vadregényes környezetben található ún. madarai lovast (világörökség) tekintjük meg.
Majd Sumenbe utazunk, felkeressük a házat, ahol Kossuth Lajos vendégeskedett emigrációjának kezdetén.
Tovább utazva az ivanovoi sziklakolostor maradványait (világörökség) tekintjük meg a Ruszenszki Lom-folyó partján. A kolostor valójában egy sziklafalba vájt kolostor-komplexum, amelynek néhány terme látogatható.
Ezt követően utunk Ruszéba, a "mini-Bécsbe" vezet, melynek mintegy 200 gyönyörű neobarokk és neorokokó épülete elbűvöli az idelátogatót.
7. nap: Rusze -Veliko Tarnovo-Pécs 1032 km
Kirándulásunk utolsó állomásaként Bulgária középkori fővárosába, Veliko Tarnovóba érkezünk, ahol ismerkedésünket egy kis sétával kezdjük a girbe-gurba Jantra-parti városnegyedben. Ezt követően a fellegvárba, a Carevecbe megyünk, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a városra.
Utazás Pécsre.
A program összeállítói: Kis Tóth Zsuzsa, Jerger Klára